Genel Sağlık, Misvak

Misvakın Faydaları

Misvak Kullanmanın 10 Faydası

Misvakın Faydaları

Ağız ve diş sağlığını doğal yollardan korumak isteyenler için harika bir çözüm olan misvakın faydalarını araştırarak sizler için derlediğimiz bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Günümüz şartlarında insanlar artık doğal malzemelerden üretilen gıda ve eşyaları kullanmak istiyor. Elbette bunun çok haklı nedenleri var. Çünkü insan vücudu ile temas eden özellikle sentetik maddelerin bir şekilde insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği bilinen bir gerçek. Üzerimize giydiğimiz elbisenin bile sentetik oranının takip edildiği çağımızda ağız ve diş sağlığı gibi bir konuda doğallık arayışı elbette göz ardı edilemez.

Artık Misvak Diş Fırçası Bile Var!

Misvakın diş sağlığı açısından faydalarının farkında olarak Toothwak adıyla bu patentli diş fırçamızı piyasaya sunmuş durumdayız. Uç kısımları misvak liflerinden oluşan yeni diş fırçası, misvak doğallığını yaşamak isteyenler için bire bir. Dilerseniz sizleri daha fazla bekletmeden misvakın faydalarının neler olduğuna bakalım;

Misvakın Faydaları

Misvak Faydaları

Binlerce yıldır ağız ve diş bakımında kullanılan misvakın faydaları saymakla bitmiyor. Öncelikle hiçbir sentetik madde içermemesi ve doğal olması nedeniyle tercih nedeni sayılan misvak (Salvadora persica) keşfedildiği günden bu yana insanoğlunun vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Tabii misvak ağacının özel kılan aslında onun küçük dallarının içerisinde bulunan lifli yapıdır. Bu lifli yapısı sayesinde misvak diş aralarına rahatlıkla girerek gerçek bir temizlik sağlar. Bunun yanı sıra aromatik bir bitki olan misvak ağırlıklı olarak Asya ve Afrika steplerinde yetişiyor.

Misvak Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir?

Peki, aynı zamanda erak ağacı olarak da bilinen misvak nasıl kullanılır faydaları nelerdir? Dilerseniz bu mucizevî bitkiyi biraz daha yakından tanıyalım. Bazı bölgelerde Kebas olarak da bilinen bu ağaç, küçük sert çekirdeklerden oluşan başta yeşil sonrada kırmızıya dönen meyveleri ile tanınır. Tabii bugün için modern koşullarda misvakı değişik formlarda görmekte pekâlâ mümkün. Örneğin özel olarak tasarlanmış misvak diş fırçası hâlihazırda piyasada ilgi ile karşılanan bir ürün ve oldukça yoğun rağbet görüyor. Doğal ürün konseptinde kendine hemen yer edinen ürün ülkemizde Toothwak adı ile satışa sunuluyor.

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Misvak Tercih Edilebilir.

Elbette de farklı pek çok alanda kullanılan misvak faydaları incelendiğinde ağız kokusunu gidermek için çok etkili çözümler sunan bir alternatif olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. İsterseniz bu noktadan itibaren başlıca misvak faydaları nelerdir konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına maddeler halinde aktarmaya çalışalım.

  • Diş etlerini korur ve diş eti kanamalarının önüne geçer
  • Diş macununda bulunan florid maddesi misvakta bulunmaz ve doğal bir temizlik için idealdir
  • Misvakın doğal yapısı ağız içi mukozasındaki PH dengesine uygundur
  • Bilimsel araştırmalar misvakın içerisinde bulunan doğal aromanın düzenli bir kullanım sonrasında baş ağrılarını giderdiğini saptamıştır
  • Standart diş macunlarına göre 20 kat daha etkili bir antiseptiktir
  • Özellikle sigara kullananlar için oldukça yararlı olduğu bilimsel çalışmalarda ortaya konulmuş bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır

1* Ağız Kokusunu Giderir

Misvakın mucizevî etkilerinden birisi de ağız kokusunu giderici etkilere sahip olmasıdır. Sürekli olarak misvak kullanan insanlarda liflerin temas ettiği ağız içerisinde bakteri oluşması engellenir.

2* İştah Artırıcı Özelliği Vardır

Birçok faydasının yanında iştahı da arttırdığı bilinen misvakı kilo alma sorunu yaşayanlar rahatlıkla kullanabilirler

3* Ağız Kuruluğunu Önler

Diğer diş fırçaları gibi ağızda kuruluğa neden olmayan misvak ağacı doğal temizliğin vazgeçilmezi diyebiliriz.

4* Diş Etlerini Güçlendirir

Diş etlerine yaptığı masaj ve temizlik sayesinde diş kayıplarının en fazla yaşandığı diş eti rahatsızlıklarını önleyen misvak harika bir çözüm diyebiliriz.

5* Diş Çürümelerini Önler

Poliüretan fırçalara göre çok daha sağlıklı bir temizlik gerçekleştiren misvak diş çürümelerini önler.

6* Mide Gazını Önler

Sindirime yardımcı olduğu için mide gazı oluşmasını da önleyen misvakı mutlaka denemelisiniz

7* Midemizdeki Yiyeceklerin Sindirilmesine Yardımcı Olur

Aynı zamanda yiyeceklerin sindirilmesi için mükemmel bir çözüm sağlar

8* Balgam Kesici Özelliği Bulunur

Aynı zamanda balgam kesici özelliği de olduğu bilinen misvak vücudun sıhhatli kalmasını sağlıyor.

9* Sesin Daha Gür ve Berrak Çıkmasını Sağlar

Ağız ve diş sağlığına olan katkılarının yanı sıra sesin daha gür ve berrak çıkmasını sağlayan misvak ağacının mucizesi gerçekten şaşırtıyor.

10* Dişleri Beyazlatarak Parlamasını Sağlar
Elbette misvakın en önemli özelliğini sona bıraktık. Bu kadar faydalı ve doğal bir diş temizliği sağlayan misvak kullananlar bembeyaz ve parlak dişleri ile her yerde dikkat çeker. Hiç kuşkusuz misvak faydaları bu kadarla sınırlı değil. oldukça makul düzeylerdeki fiyatları ve bugün için diş fırçası olarak dizayn edilen versiyonları ile misvak insanlığa hizmet etmeye devam ediyor. Mutlaka deneyin! Misvak dişleri beyazlatır mı ? Makalemize göz atın!